Vítam vás pri čítaní ďalšieho príspevku. Vonku sa nám oteplilo a je tu čas na sukne a šaty. Čo takto si jednu, veľmi jednoduchú, sukňu ušiť?
Dnes prišiel rad na košeľu. Na košeľu? Veď som začala písať o sukni. Áno, nepomýlila som sa. Košeľu, z ktorej sa za krátky čas stane sukňa. Zase žiadny nový objav, len ďalšia inšpirácia pre tie z vás, ktoré vytriedili nejakú tú košeľu a premýšľajú čo s ňou.
Ak aj doma žiadnu nemáte a chuť tvoriť je silná, opýtajte sa svojich najbližších – otec, brat, priateľ, sused,… Moja skúsenosť je taká, že každý sa chce nejakej zbaviť. A ak nie, second hand to istí – niekedy zoženiete pánsku košeľu z kvalitného materiálu za pár centov.
Mne sa doma objavili tri letné košele, zloženie bolo tuším viskóza a sú z nich úplne super ľahučké a vzdušné sukne. Mám rada kombináciu tielko a sukňa. K takejto bielomodrej sa mi hodí biele aj modré. Z mojej strany maximálna spokojnosť :).
Výroba takejto sukne nezaberie veľa času a je naozaj jednoduchá. Takže nebojte sa, ak ste začiatočníčka, zvládnete to hravo. Veď ako inak :).
Potrebujeme:
- Košeľu – ideálne pánsku, kľudne väčších rozmerov.
- Nožnice
- Špendlíky
- Šijací stroj, niť a ihla Standard
- Gumu širokú min. 1 cm – dĺžka zodpovedajúca obvodu nášho pásu + cm na zošitie.
- Väčší zatvárací špendlík (zicherku).
Postup:
1. Opranú a vyžehlenú košeľu si pozapínanú prestrieme na stôl. Vrstvy môžeme k sebe na pár miestach prišpendliť, aby sa pri strihaní neposúvali. Hneď na začiatku môžeme odpárať vrecko, ak na košeli je a vy ho tam nechcete ponechať. Ak sa rozhodneme ho tam ponechať, tak nič nepáreme a budeme mať sukňu s vreckom. Ja som ho v tomto prípade odpárala ale pri ďalšej som ho nechala a vôbec neprekáža. Vyšlo mi to tak, že je asi 1 – 2 cm pod pásom.




2. V ďalšom kroku odstrihneme rukávy a vrchnú časť (ako je na obrázku vpravo). Zvyšné časti, hlavne rukávy, sa ešte dajú použiť napr. na ušitie čelenky alebo, k sukni ladiacej, gumičky do vlasov, príp.iného doplnku.
V tomto kroku môžeme ešte zarovnať boky. Resp. zaobliť. Využijeme maximum látky a zaoblenie bude naozaj mierne. Ja som to robila „od oka“. Po ušití a rozžehlení sa malé nerovnosti stratia. Sukňa má mierne nariasený pás, takže to tam vôbec nevidieť :).
4. Látku si prevrátime na rubovú stranu a na bokoch prešijeme 1 cm od okraja. Prešívame buď po celej dĺžke alebo to napasujete tak, že využijete šev, ktorý je na košeli pôvodný a to vaše šitie tam už len doplníte tak „do stratena“, že bude plynule nadväzovať na to pôvodné. Takto budete šiť vlastne len v tej hornej časti, kde sme odstrihli rukávy.
Môžeme ešte obšiť overlockovým alebo cik cak stehom a začistíme odstrihnutím prebytočnej látky.
Na vrchu zahneme na dvakrát (ja zahýnam prvýkrát tak 0,5 cm a potom už na potrebnú šírku) – vyrvoríme tunel pre gumu. Tunel vytvárame na šírku gumy, tak ak máte gumu širokú 1 cm, vyrobte tunel aspoň 1, 3 cm, nech sa vám to dobre vťahuje. Zašpendlíme a zažehlíme – bude sa nám lepšie šiť. Pri šití si necháme otvor na vtiahnutie gumy – cca 1,5 cm.
Na začiatku aj na konci zapošijeme.
5. Vtiahneme gumu, zošijeme konce (kľudne rukou a ešte raz skontrolujte, či sa vám guma pri vťahovaní neskrútila…mne sa to už pár krát stalo 🙂 ), zašijeme otvor, ktorý slúžil na vťahovanie gumy, prevrátime a sukňa je hotová.
Mne to vyšlo takto: sukňa je tak po kolená a viem ju kombinovať s troma farbami, ktoré sú na látke.




Za kvalitu fotky ma ospravedlňte, už tri dni chcem môjho muža poprosiť, nech ma odfotí, keď príde z práce…takže som sa dnes odfotila sama a vyšlo to takto 🙂
Tipy na ďalšie varianty:
Dĺžka a šírka sukne samozrejme závisí od veľkosti košele. No aj tu vzniká priestor na experimentovanie. Skombinovaním a zošitím niekoľkých kusov môžu vzniknúť naozaj originálne kusy.
Rovnako riešenie pásu. Ak je šírka tak akurát na váš pás, stačí to hore pekne zašiť a nechať sukňu na rozopínanie bez gumy. Alebo použiť širokú gumu, ktorú k látke priamo prišijete. Na trhu už existujú široké gumy s rôznou potlačou, čo v spojení s jednofarebnou látkou môže pôsobiť veľmi efektne.
Takisto vrecko….niektorá košeľa ho má, iná nie. Môžeme ho ponechať, odpárať alebo prešiť na iné miesto… Takisto existuje varianta, pri ktorej sa rukávy neodstrihnú úplne ale vytvoria sa z nich praktické vrecká. To možno nabudúce :). Viem si predstaviť jednofarebnú sukňu, na ktorej je niekoľko vreciek z rôznych košieľ, napr. prúžkovaných.
Spodný okraj – ponechať oblúk, vyrovnať ho, prišiť stuhu, volán, krajku… Ja som na tých mojich s okrajom nič nerobila ale s bavlnenou alebo madeirovou krajkou by som jednu brala :).
Jednofarebnú košeľu dotvoriť výšivkou, maľbou, pečiatkou (hoci zemiakovou) a farbou na textil…
Verím, že som inšpirovala aspoň jednu tvoreniachtivú dušu. Ja mám už pripravených niekoľko košiel a neviem sa dočkať, kedy sa do nich pustím :).
Prajem krásny deň a príjemné upcyklovanie.
Eva
PS: Nezabudnite, že môžete napísať v prípade akýchkoľvek otázok a postrehov.

Mojou vášňou je už niekoľko rokov upcyklovanie. Pozývam ženy akéhokoľvek veku vydať sa so mnou na jedinečnú cestu kreativity a pretvárania nielen svojho oblečenia ale aj seba samých. Viac o mne si môžete prečítať v mojom príbehu .