Prajem vám krásny jarný deň a vítam vás pri pokračovaní upcyklovania nepotrebných kúskov z vašej skrine. Minule sme šili vrecúška na nákup ovocia a zeleniny, dnes si spolu môžeme ušiť tašku na nákup.
V hlavnej úlohe dnes bude pánska košeľa. Podarilo sa vám nejakú zohnať? Ja o ne doma nemám núdzu. Hádam všetci muži v mojej najbližšej rodine prestali košele nosiť a už ich nepotrebujú. Super. Aspoň je materiál na tvorenie a experimentovanie:). Ušiť tašku z takejto košele je jednoduché, vhodné i pre začiatočníkov.
Mne sa pod ruky dostala košeľa…vlastne dve košele. Rovnaký materiál, strih len iná farba. Že z nich budú tašky bolo jasné hneď. Materiál je pevný ale nie veľmi príjemný na nosenie. Jedna bude širšia, na prenášanie väčších vecí a druhá bude taká “normálna”.
Nemajte žiadne obavy, keď ste zvládli vrecúško, zvládnete ľahko ušiť aj tašku. Poďme na to.
Potrebujeme:
- Košeľu – ideálne s dlhým rukávom, ak nie je, môže byť aj s krátkym (pevnejšiu, nespranú – ak by bola oslabená praním alebo veľmi tenká, nemusela by dlho vydržať pri ťažších nákupoch)
- Nožnice, šijací stroj, niť – polyesterovú PES (je pevnejšia a nehrozí roztrhnutie tak skoro ako pri bavlnenej), špendlíky, meter alebo pravítko, krajčírsku kriedu alebo miznúcu fixku (nie je nevyhnutné, dá sa to ušiť aj bez značenia 🙂 )
Postup:
1. Vyžehlenú košeľu si zapnutú rozprestrieme na rovnú plochu. Vrstvy môžeme k sebe prišpendliť aby sa neposúvali. Košeľu neprevraciame.
2. V línii pod rukávmi (pod pazuchami) košeľu rozstrihneme. Vznikne nám obdĺžnik so zapínaním. Ak má košeľa oblúkový spodok (ako moja) zastrihneme spodný okraj do rovna.

Ak je košeľa širšia a chceli by sme užšiu tašku, tak v tomto kroku si ju “zúžime” aj odstihnutím z bokov. Alebo ju zúžime neskôr prešitím a až potom odstrihneme. Ak ju chceme mať vyššiu, strihneme až pod golierom a na bokoch popri rukávoch.




2. Prešijeme zapínanie košele. Šijeme po švíku, kde je šitá aj košela – z oboch strán popri gombíkoch. Gombíky kľudne môžu ostať – mne sa páči, keď je priznané z čoho nová vec vznikla.
3. Po obvode obdĺžnika si látku zošpendlíme. Stále ju máme lícovou stranou k sebe (tak ako sme ju mali na začiatku).
4. Prešijeme 0,5 cm od okraja tri strany (boky a spodok), vrch nešijeme.
5. Tašku v tomto kroku prevrátime, prežehlíme a opäť prešijeme po obvode tie isté tri strany. Prvé šitie sa nám takto schová a pri používaní sa látka nebude strapkať. Dávame pozor aby bol v šití schovaný celý prídavok a nevytŕčal nám z nového šitia.



6. Vyrobíme si uši tašky. Ideálne je, keď použijeme košeľu s dlhým rukávom. (Ja som mala košeľu s krátkym rukávom a na uši som použila pás látky, ktorý mi ostal v chrbtovej časti po odstrihnutí obdĺžnika.)
Rukávy po dĺžke prestrihneme, z každého vystrihneme čo najdlhší obdĺžnik široký aspoň 8 cm (ucho bude mať šírku 2 cm).
Rozžehlíme a poskladáme nasledovne. Látku po dĺžke prehneme na polovicu. Prejdeme žehličkou aby nám ostala línia v strede. K tejto líni zahneme pravú i ľavú stranu a prežehlíme. Nakoniec prehneme opäť po stredovej línii. Prešijeme po celej dĺžke pár mm od okrajov.



7. Zašpendlíme okraj tašky dovnútra na dvakrát.
8. Uši si prišpendlíme k taške. Prišpendlíme na obidve strany presne oproti sebe. Dávame pozor, aby uši pekne sedeli a neprekrútili sa.



Pre začiatočníčky: na dvakrát – prvýkrát zahneme dovnútra cca 0,5 cm, môžeme prežehliť, aby nám to ostalo zahnuté a ešte raz to zahneme celé tak 1,5 cm. Tých prvých 0,5 cm bude schovaných vo vnútri a vznikne pekný okraj bez strapkania. Aj to druhé zahnutie je dobré prežehliť a prišpendliť. Pri šití špendlíky postupne vyberáme. Špendlíme tak, aby hroty špendlíkov smerovali pri šití k ihle stroja. Budú sa nám lepšie vyťahovať.
Takto v jednom kroku prišijeme uši a došijeme vrchný okraj. Na miestach, kde sú upevnené uši, môžete prešiť ešte raz s odstupom 1cm.
Taška je hotová.
Ak by ste chceli tašku, ktorá je viac priestorová, je potrebné ešte odšiť rohy na dne tašky. Môžete rohy prišiť k dnu tašky zospodu, nič tak nestriháte. Ale je to možné odšiť a odstrihnúť (a vo vnútri začistiť napr. cik-cak stehom, aby sa to nestrapkalo). Týmto sa nám výška tašky trochu skráti ale vznikne nám ploché dno vo vnútri tašky.
Tak ako, pustíte sa so mnou do toho? Dajte mi vedieť ako sa vám to podarilo. Mám vždy veľkú radosť z takto vytvoreného užitočného dielka. Takúto tašku môžeme samozrejme ušiť z čohokoľvek. Ideálne nech je upcy :), takže pekná obliečka na vankúš, kuchynské utierky či obrus, ktorý už nikto nepoužíva môžete premeniť na tašku pre seba alebo kamošku. A keď k tomu ušijete pár záclonových vrecúšok (postup TU), môžete vyraziť na zero-waste nakupovanie 😉
Prajem vám príjemné upcyklovanie.
Eva
PS: Ak je vám z návodu niečo nejasné (snažila som sa čo najlepšie v danom priestore a čase:)), neváhajte ma kontaktovať v komentároch. Budem vďačná za akúkoľvek spätnú väzbu.

Mojou vášňou je už niekoľko rokov upcyklovanie. Pozývam ženy akéhokoľvek veku vydať sa so mnou na jedinečnú cestu kreativity a pretvárania nielen svojho oblečenia ale aj seba samých. Viac o mne si môžete prečítať v mojom príbehu .